Search
Close this search box.

معرفی چند روش بلیچینگ دندان

دندان های سفید با بلیچینگ دندان | شرکت ستاره گنبد مینا

‌داشتن‌ لبخندی زیبا می‌تواند بر روی زندگی افراد تاثیر مثبت گذاشته‌ و نه تنها اعتماد به نفس فرد را افزایش می‌دهد، بلکه زمینه‌ای برای برقراری ارتباط بهتر نیز مهیا می‌کند. این امر در دنیای امروز برای کار و زندگی شخصی اهمیت داشته و هر کسی را بر آن می‌دارد تا به سلامت و زیبایی خود اهمیت دهد. بلیچینگ دندان از جمله درمان‌های زیبایی در حوزه دندان است که به وسیله آن شما دندان‌هایی زیبا و سفید خواهید داشت. در ادامه چند روش بلیچینگ دندان که بیشتر مورد توجه است مطرح خواهند شد.

روش بلیچینگ دندان در مطب

در روش بلیچینگ در مطلب، ابتدا دندان پزشک از دندان شما عکس می‌گیرد. این کار به وی کمک می‌کند تا از پیشرفت درمان اطلاع پیدا کرده و بتواند آن را کنترل کند. سپس دندانپزشک معاینات لازم را انجام داده‌ و سوالاتی در مورد علت لکه دار شدن‌‌ دندان از شما پرسیده‌‌ می‌شود تا بتواند درصد صحیح و مورد نیاز مواد سفید کننده را برای دندان شما انتخاب و استفاده کند. بعد دندان‌ها را تمیز کرده و از باکتری‌ها و خوراکی‌ها و موارد دیگری که روی دندان قرار دارد پاکسازی می‌کند. سپس کار سفید کردن دندان آغاز می‌گردد.

دندان پزشک قبل از استفاده مواد سفید کننده، ماده محافظی بر روی لثه ها قرار می‌دهد تا از آسیب به لثه جلوگیری شود. مواد سفید کننده (ژل حاوی هیدروژن پراکسید) بر روی دندان ها قرار می‌گیرد. سپس توسط دستگاه مخصوص لیزر و یا با استفاده از اشعه uv به دندان‌ها وارد می‌شود. مواد بلیچینگ به داخل ساختار کریستالی مینای دندان نفوذ کرده و رنگدانه ها را اکسید می‌کند. در این روش بلیچینگ دندان به مرور زمان مواد به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینای دندان قرار دارد، نفوذ کرده و رنگ آن را روشن‌تر می‌کند.

مواد مورد استفاده در بلیچینگ دندان با غلظت ها و درصدهای متفاوتی موجود هستند که به تشخیص دندان پزشک برای هر فرد تهیه می‌گردد. مواد مورد نظر اکتیو شده‌ و تنها ظرف 30-90 دقیقه بسته‌ به نوع و لکه های موجود بر روی دندان ها باقی مانده‌ و موجب سفید شدن‌ دندان‌ها می‌گردند. اغلب سفید کردن دندان با روش بلیچینگ دندان در مطب به تناسب وضعیت دندان یک تا سه جلسه زمان خواهد برد.

روش بلیچینگ دندان ها در منزل

برای سفید کردن دندان در منزل 2 روش وجود دارد. یکی از این روش ها با راهنمایی های دندان پزشک توسط خودتان انجام می‌پذیرد. دیگر روش بلیچینگ دندان استفاده از ست های عمومی موجود در داروخانه‌ هاست که می‌توانید با استفاده از کاتالوگ و دستور العمل موجود از آن استفاده کنید.

در صورتی که از روش بلیچینگ دندان در منزل استفاده می‌کنید، لازم است تا جایی که امکان دارد دندان را تمیز کنید. می‌توانید به صورت کامل مسواک زده‌ و برای تمیزی بیشتر از نخ دندان استفاده کنید. سپس به وسیله یک سرنگ، ژل سفید کننده را داخل قالب ریخته‌ و قالب محتوی ژل را بر روی دندان ها قرار دهید.

در صورتی که ژل از قالب بیرون ریخت، می‌توانید به وسیله یک مسواک خشک آن را تمیز کنید. اگر ژل بر روی لثه شما قرار گرفته‌ باشد احتمالاً لثه شما کمی سفید می‌شود. اما جای نگرانی نیست و به مرور زمان این سفیدی برطرف می‌گردد. می‌تواند برای جلوگیری از بروز مشکلاتی از این دست از ژل کمتری استفاده کنید. پس از مدت زمان لازم که در کاتالوگ ذکر شده‌، به کمک پزشک می‌توانید قالب را برداشته‌ و دندان‌ها و لثه را با آب و مسواک بشویید.

زیر نظر پزشک همراه با قالب مخصوص دندان

در این روش بلیچینگ دندان دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالب گیری می‌کند و در جلسه بعد یک جفت قالب شفاف به شما تحویل می‌دهد. برای سفید کردن‌ دندان در خانه دندانپزشک قالب های نگهدارنده و ژل های سفید کننده با غلظت متناسب با دندان شما را ساخته‌ و به همراه میزان مورد نیاز مصرف، به شما ارائه می‌کند. این کار به صورت روزانه چند ساعت و تا مدتی در حدود یک ماه ادامه خواهد داشت.

استفاده از کیت های عمومی

ست های مخصوص سفید کننده دندان به صورت آزاد و بدون نیاز به نسخه پزشک نیز وجود دارند که حاوی قالب های نگهدارنده ژل عمومی و یا نوارهای سفید کننده هستند. البته بهتر است برای استفاده از این ست با دندانپزشک خود مشورت کنید. در این روش مواد، سفیدکنندگی ضعیف تری نسبت به ژل‌های مورد استفاده دندانپزشک ها دارد.

این روش بلیچینگ دندان انتخاب دیگری است که طول دوره درمان بیشتری دارد. اغلب ماده سفید کننده‌‌‌‌‌ به صورت ژله در قالب دهان ریخته‌‌‌‌ شده‌ و یا به صورت نوار به دندان‌ها می‌چسبد. نوارها و ژل های سفید کننده دندان و نیز استریپ ها به وسیله مسواک بر روی دندان قرار می‌گیرند. این محصولات مبتنی بر پروکساید به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز و یک یا دوبار در طول روز استفاده می‌شوند.

استفاده از خمیر دندان های مخصوص  

استفاده از خمیر دندان مخصوص برای سفید کردن دندان | شرکت ستاره گنبد مینا

علاوه بر این موارد استفاده از خمیر دندان های سفید کننده هم می‌تواند در سفیدی دندان موثر باشد. این خمیر دندان های مخصوص حاوی موادی است که لکه های روی مینای دندان را به مرور پاک می‌کند. خمیر دندان های سفید کننده دندان دارای مواد شیمیایی ساینده هستند که باعث ساییدن‌ لکه ها بر روی دندان ها  می‌شوند.

از آنجا که این عمل به صورت مداوم و روزانه چند بار انجام می شود، به مرور دندان ها سفید تر می‌شوند. اغلب این خمیر دندان ها حاوی سفیدکننده هستند. اما به جهت اینکه زمان زیادی بر روی دندان باقی نمی‌ماند خاصیت سفید کنندگی زیادی ندارند. مگر اینکه دندان خود را به صورت کامل نشویید تا خمیر دندان برای مدتی طولانی تر بر روی دندان‌ها باقی بماند. البته به خاطر داشته‌ باشید که نباید این خمیر دندان ها و مواد سفید کننده‌ خورده‌ شود. چرا که حاوی مودی خطرناک بوده و حتی استفاده از آن در برخی از کشورهای پیشرفته ممنوع است. بنابراین این روش چندان توصیه نمی‌شود.

سفید کردن دندان غیر زنده

تا اینجا روش های مختلف برای سفید کردن دندان های زنده بیان شد. سفید کردن‌ دندان برای مواردی که دندان عصب کشی شده‌ موثر نیست. چرا که این لکه ها از داخل به وجود می‌آیند. یک روش بلیچینگ دندان برای چنین حالتی وجود دارد. در این روش دندانپزشک ماده سفید کننده را داخل دندان می‌گذرد و آن را به صورت موقتی پر می‌کند. دندان چند روز در همین حالت باقی مانده سپس این مواد برداشته می‌شوند.

در این روش بلیچینگ دندان شاید فقط به یک بار انجام این فرآیند نیاز باشد. اماممکن است نیاز به تکرار آن نیز وجود داشته باشد.

مراقبت های طول درمان

  • در حین درمان بهتر است از هرگونه مواد رنگی از جمله چای قهوه ادویه جات و مصرف دخانیات پرهیز نمایید.
  • در طول دوره درمان بهداشت دهان و دندان خود را به صورت کامل رعایت کرده و از مسواک و نخ دندان به صورت صحیح و کامل استفاده نمایید.

مواردی غیر مجارز در استفاده از این روش

  • بانوان باردار و شیرده
  • بیماران دیابتی
  • بیماران قلبی
  • افراد زیر ۱۶ سال
  • کسانی که مشکلات دندانهای حساس دارند

مراقبت های پس از بلیچینگ

رعایت رژیم غذایی

اولین و مهمترین مورد برای حفظ تاثیرگذاری بیشتر و ماندگاری بلیچینگ رعایت رژیم غذایی است. باید به خاطر داشت تمامی مواد غذایی که دارای رنگدانه‌های فعال و قوی هستند باید از رژیم غذایی حذف شده‌ و یا بلافاصله بعد از خوردن‌ دندان به صورت کامل تمیز گردد. نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه بسیار در تغییر رنگ دندان تاثیرگذار هستند. می‌توانید از چای بدون رنگ و یا چای کمرنگ استفاده کنید و بعد از خوردن‌ قهوه حتما دندان‌های خود را بشویید.

عدم استفاده از دخانیات

از دیگر مواردی که بعد از انجام بلیچینگ باید مورد توجه قرار داد، عدم استعمال دخانیات است. قلیان و  سیگار یکی از مهمترین و قوی ترین عوامل در تیرگی دندان افراد به شمار می‌آیند. از آن جایی که ترک سیگار برای بسیاری از افراد سخت است، بهتر است رعایت بهداشت دهان و دندان را بعد از کشیدن‌ سیگار مد نظر داشته‌ باشد.

احساس درد یا تغییر رنگ

در صورتی که بعد از انجام بریج دندان متوجه سفیدی لثه ها شدید و یا احساس درد نامطلوب در دندان‌ها و لثه خود داشتید، حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید. اغلب حساسیت های به وجود آمده‌‌ در اثر استفاده از سفیدکننده های دندان بعد از چند روز قطع درمان برطرف می‌گردند.

در صورتی که این حساسیت در لثه، دندان، لب و گلو ادامه داشت حتما با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از قالب در طول سال

قالب مخصوص برای بلیچینگ دندان | شرکت ستاره گنبد مینا

بعد از بلیچینگ دندان شما می‌توانید با استفاده از قالب مخصوص خود در طول سال با استفاده از ژل های مخصوص سفید کننده‌ و با مشورت دندان پزشک میزان تکرار، زمان باقی ماندن‌‌‌ و فاصله زمانی آن را در نظر گرفته‌‌ و به مرور این کار را تکرار کنید تا همواره دندانی سفید و زیبا داشته باشید.

لازم به ذکر است که می‌توانید از هر دو روش بلیچینگ دندان نیز به صورت موازی بهره بگیرید. شما می‌توانید بعد از انجام بلیچینگ دندان در مطب از روش بلیچینگ در منزل برای تثبیت سفید شدن دندان استفاده کنید و با استفاده روزانه از خمیر دندان های سفید کننده دندان، همیشه لبخندی زیبا داشته باشید. عمر مفید بریج دندان در صورت رعایت موارد بهداشتی یک تا سه سال است. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. از توجه شما سپاس‌گزاریم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات