Search
Close this search box.

مراحل پل دندان چیست

پل دندان مریلند | شرکت ستاره گنبد مینا

استفاده از بریج دندان، یکی از راه ها برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. بریج دندان انواع مختلفی دارد و با توجه به موقعیت دندان از دست رفته و با تشخیص دندانپزشک، این روش برای بیمار به کار برده می‌شود. اگر در طرح درمان پزشک معالج، توصیه به کمک گرفتن از این روش درمانی شده است بد نیست با مراحل پل دندان برای بیمار آشنا شوید.

مراحل بریج دندان طی 2 تا 4 جلسه انجام می شود و حداقل 2 هفته زمان می برد. در اینجا به ترتیب به این مراحل اشاره می کنیم.

پل دندان مریلند | شرکت ستاره گنبد مینا

تشخیص شرایط بیمار

اولین مرحله از مراحل پل دندان، مانند هر درمان دیگری، بررسی و تشخیص شرایط بیمار است. در اولین روز مراجعه، دندانپزشک با معاینه بیمار و بررسی دلایل از بین رفتن دندان پیشنهاد خود را برای درمان بیمار اعلام می‌کند. در صورتی که دندان بر اثر مواردی مانند عفونت از بین رفته باشد دندانپزشک در ابتدا درمان لازم برای از بین بردن عفونت و بهبود شرایط لثه را آغاز می‌کند. زیرا در صورتی که عفونت از بین نرود سایر دندان‌ها هم در خطر قرار می‌گیرند و اگر بریج روی لثۀ دارای عفونت قرار بگیرد، علاوه بر اینکه دوام زیادی ندارد موجب آسیب دیدن سایر دندان‌ها را نیز خواهد شد.

اگر دندان بر اثر ضربه و حادثه از بین رفته باشد، در این شرایط دندانپزشک بلافاصله مراحل اولیه برای بریج دندان را آغاز می‌کند.

به این نکته توجه داشته باشید که باید در اولین فرصت برای جایگزینی دندان خالی به دندانپزشک مراجعه کرد. با به تعویق انداختن این کار به مدت طولانی علاوه بر تاثیرگذاری بر زیبایی چهره و مشکل جویدن غذا، ممکن است مشکلاتی مثل انحراف دندان‌های کناری و همینطور تحلیل رفتن لثه برای بیمار به وجود آید.

مرحلع معاینه و تشخیص وضعیت دندان ها برای پل دندانی | شرکت ستاره گنبد مینا

انتخاب نوع بریج و قالب گیری

انتخاب نوع بریج، یکی از مهمترین مراحل پل دندان است. برای گذاشتن بریج در جلسه اول دندانپزشک با تشخیص نوع بریج مورد نیاز بیمار برای قالب گیری برای ساخت بریج موقت اقدام می‌کند تا در مدت زمانی که بریج اصلی آماده می‌شود بیمار از آن استفاده کند. در این زمان باید شرایط دندان از بین رفته را برای جایگزینی پل فراهم کند. در این مرحله از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. بریج موقت در مطب دندانپزشک ساخته می‌شود تا جایگزین موقت دندان باشد.

در ادامه دندانپزشک با توجه به نوع بریج مورد نیاز برای دندان از بین رفته، دندان های مجاور را برای قالب گیری آماده کرده و پس از آن قالب گیری را انجام و قالب را برای آماده سازی بریج دائمی به لابرتور ارسال می کند. در این مرحله با توجه به نوع بریج دندان های کناری ممکن است به تراش نیاز داشته باشند تا در زمان گذاشتن بریج با سایر دندان ها تناسب داشته باشند.

مراحل انجام پل دندان با ایمپلنت | شرکت ستاره گنبد مینا

جایگزینی بریج دائمی

مراحل پل دندان با جایگزین کردن پل دائمی ادامه می‌یابد. در جلسه دوم با آماده شدن بریج که غالبا در لابراتور های دندانپزشکی تهیه می‌شود، بریج دائم برای بیمار آماده و روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. گاهی ممکن است در روزهایی ابتدایی بیمار احساس درد بکند به همین خاطر غالبا دندانپزشکان بعد از جایگزینی بریج برای بیمار مسکن تجویز می‌کنند.

مراقبت های بعد از بریج دندان

بعد از انجام مراحل پل دندان و جایگزینی آن در جای خود، نباید بلافاصله برای خوردن غذا اقدام کند و از خوردن غذای یا خوراکی های سفت خودداری کند. زیرا ممکن است باعث شل شدن بریج دندان شود. به دلیل حساسیت دندان ها بعد از استفاده از بریج بهتر است بیمار مدتی از خوردن غذاهای بسیار سرد و گرم پرهیز کند. حساسیت و درد دندان ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد. این امر کاملا طبیعی است.

استفاده روزانه از مسواک و نخ دندان برای رعایت بهداشت و حفظ سلامت دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان و نیز حفظ سلامت لثه بسیار ضروری است.

در صورت رعایت بهداشت و مراقبت های لازم، بریج ها عمر طولانی بین 5 تا 15 سال خواهند داشت. عمر بریج دندان به مراقبت از آن و روکش دندان بستگی دارد.

نخ دندان، روش پیشگیری از بیماری های دهان و دندان | مراحل انجام پل دندانی | شرکت ستاره گنبد مینا

شایع ترین مشکلات در زمان استفاده از بریج

پس از انجام مراحل پل دندان در برخی موارد ممکن است بیمار با مشکلاتی مواجه شود که با رعایت بهداشت دهان و دندان و برخی نکات ضروری که در بالا ذکر شد می‌توان از این مشکلات جلوگیری کرد. در زیر برخی از مشکلات شایع بریج دندان را مطرح کرده‌ایم:

 • درد ناشی از نصب بریج
 • شل شدن برج دندانی
 • حساسیت دندان ها یا لثه ها
 • گاز گرفتن زبان و لثه
 • احساس مزه بد بخاطر پوسیدگی دندان‌ها و باقی ماندن غذا در زیر روکش
 • مشکل قرار گرفتن صحیح بریج
 • جدا شدن پل دندان
 • شکستن بریج دندانی

دلایل استفاده از بریج دندان

گاهی عدم امکان استفاده از سایر روش ها به دلایل پزشکی و دلایل مالی موجب می شود که بیماران بریج دندان را به سایر روش ها ترجیح دهند. ازجمله این دلایل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان سریع و رفع سریع مشکل بیمار
 • هزینه پایین و به صرفه
 • بهبود زیبایی صورت و دندان ها
 • جویدن بهتر غذا و بهبود شرایط گوارش

هزینه بریج دندان

بریج دندان بهترین پیشنهاد برای افرادی است که قصد دارند با هزینه مناسب دندان های زیبایی را جایگزین دندان های پوسیده و از بین رفته خود بکنند. هزینه بریج دندان به تعداد دندان های افتاده، نوع و جنس (ماده تشکیل‌دهنده) بستگی دارد. ممکن است در ساخت این پروتز دندانی، از آلیاژهای فلزی، پروسلین و سرامیکی  استفاده می شود که در قیمت نهایی تاثیر می گذارد. در نظر داشته باشید که پزشک معالج پس از ویزیت، می تواند قیمت نهایی را اعلام کند.

بریج دندان به کمک ایمپلنت | مراحل پل دندان | شرکت ستاره گنبد مینا

بریج دندان راه حلی موقت یا دائم؟

هر چند متخصصان عمر این درمان را در صورت انجام صحیح مراحل پل دندان، بین ۱۰ تا ۱۵ سال تخمین می‌زنند، اما رعایت بهداشت و نظافت دندان‌های مجاور در افزایش عمر مفید آن بسیار موثر خواهد بود. به طوری که می‌تواند حتی راه حلی دائمی باشد. برای این کار به طور منظم و روزانه، مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. در صورت داشتن بریج برای تمیز کردن دندان‌های مجاور بهتر است از نخ دندان های دسته دار که کشیدن نخ دندان را راحت‌تر می‌کند، استفاده کنید. همچنین بهتر است هر شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت تشکیل پلاک و جرم در اطراف دندان ها، برای رفع آنها اقدام شود و از پوسیدگی دندان های مجاور پیشگیری شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات