Search
Close this search box.

انتخاب دندانپزشک خوب

انتخاب دندان پزشک خوب | شرکت ستاره گنبد مینا

امروزه اغلب کارها به صورت تخصصی درآمده است. بنابراین افراد برای موفقیت و بالا رفتن کیفیت کار به متخصصین مراجعه می‌کنند. زمانی که این انتخاب با سلامت انسان در ارتباط باشد اهمیت ویژه ای پیدا کرده و دقت بیشتری می‌طلبد. دندان یکی از با ارزش ترین اعضای بدن انسان است. از آنجایی که هزینه برای رسیدگی به دندان جزو گرانترین درمان ها به حساب می‌آید، لذا انتخاب دندانپزشک خوب اهمیت ویژه ای پیدا می‌کند. تا جایی که ممکن است ترس از انتخاب نادرست مانع رسیدگی به مشکلات دهان و دندان شود. چرا که در صورت بروز خطا ممکن است ضررهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

از آنجایی که سلامت دهان و دندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است می‌توان با بررسی، مطالعه، تحقیق و مشورت، انتخاب دندانپزشک را به بهترین شکل انجام و روند درمان را زیر نظر وی ادامه داد. از همین رو در ادامه نکاتی را که برای یک انتخاب دندانپزشک مطمئن و زبده مفید هستند ارائه می‌گردد.

انتخاب دندانپزشک با جمع آوری اطلاعات

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و انتقال سریع اطلاعات از طریق فضای مجازی می‌توانید با جستجو در اینترنت، دندانپزشک خود را آنالیز کنید. شما می‌توانید با دیگر بیماران و یا کسانی که با این دندانپزشک آشنایی دارند صحبت و اطلاعات لازم را برای انتخاب دندانپزشک خوب جمع آوری کنید.

۸۵ درصد جامعه از طریق دوستان و آشنایان به دندانپزشک مراجعه می‌کنند. این راه یکی از موثرترین راه ها برای انتخاب است. چرا که حداقل یکبار نتیجه کار دندانپزشک دیده شده است.

مشاهده نمونه کارهای دندانپزشک در مورد درمان بیماری ها و یا مشکلات زیبایی و مشورت حضوری با بیمارانی که در گذشته به این متخصص دندانپزشکی مراجعه نموده‌اند می‌توانند به شما کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

در صورتی که یک دندانپزشک عمومی خوب را بشناسید، می‌توانید از ایشان برای انتخاب متخصص خود کمک بگیرید یا حداقل از آنچه در درمان بیماری شما اهمیت دارد مطلع شده و بر اساس آن متخصص خود را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید برای مشکل خود به چندین متخصص مراجعه کرده تا از نظرات و نحوه و روند درمانی آنها اطلاع پیدا کنید و در نهایت اقدام به انتخاب دندانپزشک خوب برای انجام روند درمان خود کنید. باید به خاطر داشته باشید در بررسی نحوه و روند درمان تمامی جوانب مثبت و منفی و احتمالات ضعیف و قوی را در نظر بگیرید تا با اطلاع کامل و روشنگری لازم به انتخاب نحوه درمان و دندانپزشک خود بپردازید.

بنابراین می‌توان موارد زیر را به عنوان مهمترین عوامل انتخاب دندانپزشک خوب معرفی کرد:

 • تحقیق
 • جمع آوری اطلاعات و آشنایی با حوزه بیماری
 • معرفی از طریق دوستان و آشنایان
 • مشورت با بیماران قبلی
 • معرفی از طریق دندان پزشک عمومی
 • مشورت با چند متخصص

انتخاب دندانپزشک خوب بر اساس تجربه کاری وی

از آنجایی که تجربه همواره یکی از مهمترین عوامل موفقیت فرد به شمار می‌آید، ارزیابی مدت زمان فعالیت دندانپزشک می‌تواند به شما کمک کند تا از تجربه فعالیت وی آگاه شوید. این امر خود یکی از ملاک های مهم در انتخاب دندان پزشک خوب است. حداقل 5 تا 10 سال فعالیت برای داشتن تجربه کافی مناسب است.

پویایی متخصص دندانپزشک

 • حضور در کنفرانس ها

حضور دندانپزشک در سمینار ها و رویدادهای علمی معتبر | شرکت ستاره گنبد مینا

علم همواره در حال پیشرفت است، بنابراین عضویت و حضور مستمر در انجمن های حرفه‌ای نکته‌ای تاثیرگذار در انتخاب دندانپزشک خوب است. چرا که حضور در انجمن ها و کنفرانس ها می‌تواند دندانپزشک را با جدیدترین راهکارها، ابزارها و نتایج آزمایش ها آشنا کرده و او را به روز کند.

 • ارائه مقالات علمی

در صورتی که پزشک شما در کنفرانس ها و مجلات تخصصی دندانپزشکی مقاله ارائه می‌کند، می‌توانید این نکته را به عنوان یک نمره مثبت برای وی در نظر بگیرید. این امر نشان از مطالعه شخصی و علاقه دندانپزشک به پیشرفت در کار دارد.

 • حضور در مراکز فرهنگی مانند دانشگاه ها

اغلب دندانپزشکانی که از اساتید دانشگاهی هستند به جهت حضور در بین دانشجویان فعال در مطالعه و بررسی های جدید و فضای علمی، به روز بوده و همواره در حال بررسی و آنالیز عملکرد خود و شاگردانشان هستند. این رفتار شخصی در کار بسیار اهمیت دارد و کیفیت کار را بالا می‌برد.

مطب دندانپزشکی

 • امکانات مطب

داشتن مطب مجهز و استفاده از دستگاه های مدرن و تکنولوژی های برتر و روز دنیا یکی از ملاک های انتخاب بهترین متخصص دندانپزشکی در زمینه های مختلف است. مخصوصا در زمینه های زیبایی افراد باید به کسانی مراجعه کنند که در این مسیر در حال پیشرفت و به روزرسانی هستند.

 •  دسترسی مطب

موقعیت مکانی مطب، کلینیک یا بیمارستان نکته مهم دیگر است. باید محل مناسب و یا راه های رفت و آمد و دسترسی به کلینیک یا مطب را در نظر داشته باشید. چرا که اغلب درمان های دندان به چند بار مراجعه به مطب نیازمند است. علاوه بر این موضوع گاهی برخی مشکلات دندان به صورت اورژانسی پیش آمده و باید بتوانید خود را به راحتی و سریع به دندان پزشک خود برسانید.

ارائه خدمات مناسب به بیمار

داشتن امکانات کافی از جمله وجود محل انتظار با امکانات مناسب از جمله مبلمان و آب خوری و اتاق کودک و …  از گزینه ها و مواردی است که بسیار اهمیت داشته و نشان از احترام و اهمیت پزشک به بیماران دارد.

 •  استفاده از ابزار های به روز

تجهیزات دندانپزشکی به روز و پیشرفته | شرکت ستاره گنبد مینا

استفاده از وسایل و ابزار های به روز برای درمان بهتر با خطر کمتر و درد کمتر می‌تواند یکی از موارد مورد توجه برای انتخاب دندانپزشک خوب باشد.

 • داشتن مجوز

مطب یا کلینیک و یا مرکز درمانی دندان باید دارای تابلوی مشخص در بیرون از ساختمان باشد، شما می‌توانید در داخل مطب نیز گواهی های مربوط به مجوز کار دندانپزشکی از جمله داشتن تاییدیه و مجوز های رسمی از مراکز ذی صلاح را مشاهده و با اطمینان خاطر دندانپزشک خود را انتخاب کنید.

 •  نظافت و تمیزی مطب

محیط کار می‌تواند معرف شخصیت و نحوه عملکرد دندان پزشک باشد. تمیز و مرتب بودن مطب یا کلینیک از موارد مثبت در انتخاب دندانپزشک خوب است. از آنجایی که مطب دندانپزشکی، یکی از محل‌های انتقال عفونت و از پرخطرترین مکان ها جهت انتقال انواع داروهای کشنده مانند ایدز و هپاتیت محسوب می‌شود، پس قطعا انتخاب مطب، کلینیک و یا بیمارستانی که از جهت استریلیزاسیون قابل اعتماد باشد ضروری است.

هزینه خدمات پزشکی

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در انتخاب دندانپزشک خوب نحوه پرداخت هزینه است. در صورتی که به طور کامل و شفاف برای بیمار نوع کار، زمان و هزینه آن توضیح داده شود تا در انتها برای بیمار و دندانپزشک مشکلی پیش نیاید.

 بیمه درمانی

در تمام دنیا هزینه های دندانپزشکی بسیار بالاست. لذا انتخاب دندانپزشکی که با بیمه درمانی شما قرارداد داشته باشد اهمیت زیادی دارد. چرا که در هزینه‌ها صرفه جویی شده و شما با اطمینان خاطر بیشتری می‌توانید به او مراجعه کنید.

اخلاق حرفه ای

مسئولیت پذیری و داشتن تعهد کافی یکی از  عواملی است که افراد می‌توانند به دندان پزشک خود اعتماد کنند.

 صبر و حوصله

اهمیت اخلاق حرفه ای و صبر دندانپزشک | شرکت ستاره گنبد مینا

دندان پزشکی همانند دیگر تخصص ها به صبر و حوصله بسیار زیادی نیازمند است. این برخورد برای بیمار آرامش خاطر و برای دندانپزشک تمرکز و دقت را به همراه دارد. اغلب نارضایتی های بیماران از نحوه برخورد و رفتار پزشک است. یک دندانپزشک حرفه ای، اخلاقی بسیار خوب و رفتاری محترمانه با بیمار خود دارد. مخصوصاً اینکه اگر برای مدت طولانی نیاز به حضور در مطب داشته باشید، این امر به شما کمک می‌کند تا در زمان حضور و طول دوره درمان خود دچار مشکل نشوید و به راحتی مشکلات دندان خود را با دندانپزشک در میان بگذارید.

دقت و سرعت و ظرافت

از جمله توانایی‌هایی کلیدی که در انتحاب دندانپزشک خوب موثر است، می‌توان به سرعت و مهارت بالای او اشاره کرد. چرا که دهان فضایی کوچک در اختیار او قرار می‌دهد. دندانپزشک باید بسیار سریع، با قدرت، دقت و نیز ظرافت کار را به بهترین نحو انجام دهد.

 برقراری ارتباط موثر دندانپزشک با بیمار

برقراری ارتباط دوستانه و بیان روند درمان برای بیمار یکی از مهارت‌های دندانپزشک خوب است. زمانی که دندان پزشک شما بتواند اطلاعات تخصصی را به زبان ساده و قابل فهم برای تمام بیماران خود بیان کند و آنها را از نظر روحی با خود همراه سازد یک دندانپزشک خوب به شمار می‌آید.

 • توانایی حل مشکل

به صورت طبیعی در روند درمان ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید مشکلاتی از زمینه‌های فردی و یا در زمینه درمان، دندان پزشک خوب باید توانایی برخورد و حل مشکلات از قبل تعیین نشده را داشته باشد.

 • پیشگیری

دندانپزشک خوب و مجرب تمامی اقدامات پیشگیرانه لازم را در دوره درمان برای بیمار خود در نظر می‌گیرد.

 • صداقت

دندانپزشک خوب برای بیان همه نکات صداقت به خرج می‌دهد. هر گونه مشکلی را می‌توان با بیمار در میان گذاشت و انتخاب را به عهده او قرار داد. این صداقت باعث اعتماد بیشتر بیمار به دندانپزشک می‌شود.

اهمیت تخصص در انتخاب دندانپزشک خوب

انتخاب دندان پزشک خوب | شرکت ستاره گنبد مینا

محل فارغ التحصیلی دندانپزشک می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. تحصیل متخصص در مراکز معتبر، اعتماد به او را افزایش می‌دهد. چرا که ایشان تحت نظر اساتید برتر و گروه های حرفه‌ای آموزش دیده و به فعالیت پرداخته است.

جمع بندی

باید به خاطر داشته باشیم که تنها یک یا دو مورد از موارد بیان شده در این مقاله نمی‌توانند مهر تاییدی بر انتخاب دندانپزشک خوب باشند. اما زمانی که این موارد در کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند در مجموع انتخاب دندانپزشک را برای شما آسان کنند. همواره به خاطر داشته باشید همه موارد در یک فرد دندان پزشک جمع نمی‌شود و در صورتی که این امر محقق شود، ممکن است محدودیت هایی از طرف شما وجود داشته باشد که نتوانید وی را به عنوان دندان پزشک خود انتخاب کنید. لذا بر اساس اولویت‌هایی که برای شما اهمیت دارد می‌توانید اقدام به انتخاب کنید. از توجه شما سپاس‌گزاریم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات