نکاتی درباره مسواک ارتودنسی

استفاده از مسواک ارتودنسی برای تمیز کردن دندان ارتودنسی شده | نخ دندان مینا

دندان های تمیز و سفید در داشتن یک لبخند زیبا و جذاب اهمیت بالایی دارد و بسیار مورد توجه است. در کنار سفیدی دندان ها ، نظم و مرتب بودن دندان ها هم مهم است، و یکی از روش های نظم بخشیدن به دندان ها ، ارتودنسی است ؛ که کمک زیادی به زیبایی لبخند شما می کند. نکته ی مهم در رابطه با ارتودنسی کردن دندان ها ، مراقبت های پس از آن است. ما در ادامه این مقاله به بررسی کلی مسواک ارتودنسی ، به عنوان مهم ترین وسیله مراقبی دندان ، در طول درمان مرتب سازی آن ها توسط ارتودنسی ، می پردازیم که شامل مزایا ، کارایی و … مسواک ارتودنسی است. همراه ما باشید.

منظم کردن دندان ها با ارتودنسی | نخ دندان مینا

ارتودنسی دندان ها

این روش به عنوان یکی از اعمال دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در ایران و جهان به خاطر ویژگی هایی مانند :

  • قیمت مناسب ،
  • کم درد بودن ،
  • تاثیر بالا بر روی زیبایی و نظم دندان ها بسیار پر طرفدار است.

اگر شما هم این عمل را بر روی دندان های خود انجام داده باشید می دانید که ، پروسه نصب و قرار دادن براکت ها در یک جلسه انجام می شود و پس از آن نگه داری از براکت ها و دندان ها اهمیت دارد .

با توجه به نوع قرار گرفتن براکت ها امکان رعایت بهداشت و مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به صورت معمولی نیست ؛ زیرا : اگر از مسواک ها معمولی استفاده شود ، برس های مسواک به تمامی قسمت های دندان ، مخصوصا بخش هایی که زیر طوق ها قرار دارد نمی رسد و باعث می شود پلاک ها و مواد غذایی بین دندان ها باقی بماند و در دراز مدت باعث بوی بد دهان ، عفونت و پوسیدگی دندان ها شود.

مسواک ارتودنسی

با توجه به اهمیت زیاد بهداشت دهان و دندان در مدت درمان و شرایط خاص دندان ها بهتر از از نوعی مسواک که با نام ” مسواک ارتودنسی ” و یا ” مسواک بین دندانی ” شناخته می شود ، استفاده کرد.

ساختار و شکل ظاهری این مسواک ها از یک تکه سیم انعطاف پذیر کوتاهی تشکیل شده است که برس های مسواک دور تا دور آن قرار دارد.

همان طور که از اسم و ظاهرش مشخص است، به راحتی بین دندان ها می رود و در عین تمیز ساختن  دندان ها ، به طوق ها و دندان و لثه شما آسیبی وارد نمی کند.

مسواک مخصوص ارتودنسی | نخ دندان مینا

مزایا استفاده از مسواک ارتودنسی

  • حفظ براکت ها در مکان اصلی خودشان

طرز قرار گرفتن براکت ها و سیم های ارتودنسی است که در طول مدت درمان ، مدل و نظم دندان ها را مشخص می کند و هر گونه فشاری به این ها احتمال تغییر وضعیت شان را می دهد که در نتیجه نظم و ترتیب دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد . این احتمال با استفاده از مسواک های عادی قوی تر می شود اما اگر شما از مسواک ارتودنسی استفاده کنید ، این مشکل پیش نمی آید.

  • نظافت بهتر

برس های مسواک ارتودنسی به راحتی و با توجه به انعطاف و سایز کوچکی که دارند بین دندان ها و سیم ها جا می شوند و کاملا سطح مینای دندان را پاک سازی می کند.

مسواک بین دندانی یا ارتودنسی | نخ دندان مینا

نکات مهم درباره بهداشت دندان ها با مسواک ارتودنسی

  • برای استفاده بهتر از این نوع مسواک در طول درمان تمرین لازم است تا بتوانید بدون کمترین اسیبی به دهان و دندان و براکت ها مسواک بزنین.
  •  بهتر است مدت زمانی بین ۳ تا ۸ دقیقه را صرف مسواک زدن بکنید.
  •  نسبت به برس های مسواک ارتودنسی حساس باشید ، زیرا پس از مدتی برس های مسواک کنده می شود و این کم شدن برس ها به به لثه آسیب وارد می کند.
  • سخت گیر باشید ، و تمام قسمت های دندان  را مسواک بزنید ، زیرا اغلب پوسیدگی های دندان از قسمت های پشتی آن که کمتر در هنگام مسواک زدن به ان توجه می کنیم ، شروع می شود.
  • از مسواک های معمولی غافل نشوید ؛ شاید این نوع از مسواک ها برای ظریف کاری های ارتودنسی مناسب نباشند اما برای پاکیزه کردن سطح دندان های آسیا بهترین راه حل و پیشنهاد اند.

ابزار های رعایت بهداشت دهان و دندان | نخ دندان مینا

نتیجه گیری

یکی از راه های داشتن دندان و لبخندی زیبا ؛ روش درمانی ارتودنسی است که با توجه به ویژگی هایی مانند قیمت مناسب و تاثیر همیشگی ، در بین تمام سنین و در تمام جهان محبوب است. اما این روش درمانی به دو بخش تقسیم می شود بخش قرار دادن براکت ها و بخش مراقب از آن ها.

یکی از مشکلات ارتودنسی کردن دندان ها باقی مانده ذرات غذا ها بین براکت ها است که تحت هر شرایطی  اتفاق می افتد و بهترین راه و پیشنهادی برای نگه داری دندان ها در طول این درمان استفاده از مسواک ارتودنسی است که با توجه به نوع طراحیشان کارایی زیادی دارد و به راحتی بین دندان ها و طوق قرار می گیرد و دندان ها رو بدون کمترین آسیبی به لثه و براکت ها پاکیزه و تمیز می کند.

البته استفاده از مسواک ارتودنسی به تنهایی توسط پزشکان توصیه نمی شود و بهتر است که در طول درمان برای این که دندان پوسیده نشوند از مسواک های معمولی ، دهان شویه و به خصوص نخ دندان استفاده کنیم تا حتی ذره ای از باقی مانده غذا ها در بین دندان ها و براکت ها باقی نماند تا پس از انجام ارتودنسی و طی شدن مدت درمان ، دندان های مرتب و سالمی داشته باشیم .

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات