بازدید دانشجویان و اساتید دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از خط تولید نخ دندان مینا
ارتباط علمی نخ دندان مینا با دانشگاه های کشور
مارس 14, 2018
معجزه ی مسواک و نخ دندان
معجزه مسواک و نخ دندان
مارس 25, 2018
نمایش همه

نکاتی درباره ی بهداشت دهان و دندان که هر کسی باید بداند

نکاتی درباره‌ی بهداشت دهان و دندان که هر کسی باید بداند

دندان‌های سفیدی هم‌چون برف دارید که وقتی می‌خندید، همه محو زیبایی آن می‌شوند و یا این ‌که آرزوی داشتن چنین دندان‌هایی را دارید و واقعیت این است که دندان‌‌هایتان یکی در میان پوسیده و سیاه شده‌ و مجبورید بارها و بارها برای درمان به دندان‌پزشک مراجعه و هزینه‌های گزافی را صرف رفتن به دندان‌پزشکی، بپردازید.

به هر حال چه در دسته‌ی اول قرار دارید و یا در گروه دوم، صرف داشتن ظاهری زیبا برای دندان‌ها به خودی خود کافی نیست.

بهداشت دندان و هم‌چنین بهداشت دهان دو موضوع بسیار مهم در سلامتی دندان‌ها و هم‌چنین از مهم‌ترین مواردی هستند که سلامتی بدن شما به طور کلی نشان می‌دهند.

بی‌توجهی به هر کدام از مسائل بهداشت دهان و یا بهداشت دندان نه تنها از لحاظ جسمی ‌شما را با بیماری‌های متعددی روبرو می‌کند، بلکه شما را با امراض روحی مختلفی نیز درگیر خواهد کرد.

ولی نگران نباشید روش‌های مختلفی وجود دارد تا بتوانید قبل از دچار شدن به انواع بیماری‌های مربوط به بهداشت دندان، از نعمت داشتن دهان و دندان‌هایی سالم و در عین حال زیبا بهره‌مند شوید.

مراجعه به دندان‌پزشک برای کنترل بهداشت دهان و دندان

همیشه گفته‌اند پیش‌گیری بهتر از درمان است. پس هرچه زودتر دندان‌هایتان را به دندان‌پزشک نشان دهید و زودتر از وضعیت بهداشت دهان و بهداشت دندان‌هایتان اطلاع پیدا می‌کنید.

در عین حال فرقی نمی‌کند که کودک، نوجوان و یا بزرگسال هستید و یا اینکه در حال حاضر چه تعداد دندان به طور کلی و یا سالم در دهان‌‌تان دارید. در هر صورت ضروری است که هر چند وقت یک بار قبل از اینکه دیر شود، سری به دندان‌پزشک بزنید تا بتوانید اگر کاری بعنوان پیشگیری و جلوگیری از بدتر شدن اوضاع می‌شود انجام داد را انجام بدهید.

 

شکر دشمن دهان و دندان شماست؛ پس به فکر جایگزین باشید

شکر یکی از خطرناک‌ترین مواد برای سلامتی دندان‌ها هستند که به وفور در بسیاری از مواد غذایی فرآوری شده و بسته‌بندی شده مانند کیک‌ها، شکلات‌ها، بیسکویت‌ها و حتی مواد غذایی معمولی یافت شده و به شدت به خرابی و پوسیدگی دندان‌هایتان می‌انجامد و به دنبال آن بهداشت دهان را نیز تحت تأثیر قرار داده و با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین حواستان به میزان مصرفی شکرتان باشد؛ مخصوصاً بچه‌ها که دندان‌های حساس‌تری نیز دارند، بیشتر در معرض خطرند و باید به وضعیت بهداشت دندان آن‌ها دقت و توجه بیشتر کنید.

برای مثال بهتر است برای کودکان یک سری از مواد غذایی مانند شیر و سبزیجات خام مانند هویج در نظر بگیرید و همچنین اگر کودک شما به مصرف بیسکویت علاقه‌مند است به جایش انواع کراکرها را جایگزین کنید.

در نظر داشته باشید که مواد غذایی مخصوص کودکان که در بازار موجود است نیز عاری از شکر نیستند، پس به برچسب پشت آن‌ها دقت کنید و ببینید میزان شکر موجود در آن‌ها چقدر است.

دندان‌ها ابزار نیستند

درست است که دندان‌ها تیز و برنده هستند و برای تکه کردن غذا به کار می‌روند اما دلیل نمی‌شود هر چیزی را با آن‌ها بشکنید و تکه کنید. هر چقدر کارهایی مانند شکستن بادام و پسته‌ی در بسته و یا حتی باز کردن در چیپس و پاکت‌ها با دندان‌هایتان را به عادت برای خودتان تبدیل کنید، چوب این کار را به مرور در آینده خواهید خورد که یکی از ساده‌ترین آن‌ها آسیب‌های جبران ناپذیری است که به دندان‌هایتان وارد می‌کنید.

اگر خدای ناکرده این توصیه را فراموش کردید و یکی از دندان‌هایتان را از دست دادید، دستپاچه نشوید. چون امکان برگرداندن دندان به حالت قبلش وجود دارد. اولین و مؤثرترین راه‌حل نگه داشتن دندان  افتاده در دهان با سفت نگه داشتن فک است، اگر این کار امکان‌پذیر نبود، سعی کنید دندان افتاده را در یک لیوان شیر قرار داده و سپس به نزد نزدیک‌ترین دندان‌پزشک بروید تا او بتواند در اسرع وقت اگر دیر نشده باشد، دندان از دست داده‌تان را به شما برگرداند.

فلوراید؛ این همراه دوست داشتنی خمیردندان را فراموش نکنید

خیلی از ما تا اسم فلوراید را می‌شنویم یاد دوران کودکی و مدرسه‌مان می‌افتیم که ما را مجبور می‌کردند تا ساعاتی از زمان مدرسه را به غرغره کردن  این ماده بگذرانیم و خیلی خاطره‌ی جالبی در ذهنمان حک نکرده است ولی خب از آن‌جایی که فواید بسیار زیادی داشته، اتفاقاً اجبار بسیار خوبی بوده و هنوز هم متخصصان دهان و دندان بر این باور هستند که استفاده از فلوراید تا حد بسیار زیادی به بهبود بهداشت دندان کمک می‌کند. البته لزومی‌ندارد که فلوراید را حتماً به صورت جداگانه تهیه و استفاده کنید.

در فرمول انواع مختلف خمیر دندان‌ها از فلوراید استفاده شده است و در مورد استفاده از فلوراید و میزان مورد نیاز آن، سن هر شخص عامل تعیین‌کننده است. برای مثال میزان فلوراید مورد نیاز برای کودکان زیر سه سال ۱۰۰۰پی پی ام( بخش در میلیون) است و بعد از این سن، این مقدار به ۱۳۵۰ الی ۱۵۰۰ پی پی ام می‌رسد.

بنابراین از این به بعد، قبل از خرید خمیردندان مورد نیاز خود به میزان فلوراید پشت بسته‌ی آن توجه کنید.

 

مسواک زدن و اصول اصلی و جانبی آن را یاد بگیرید

خیلی‌ها فکر می‌کنند که مسواک زدن اصول خاصی لازم ندارد و این کار را از کودکی به خوبی یاد گرفته‌اند، اما به نظرم بد نیست مروری بر اصول مسواک زدن داشته باشیم تا ببینیم چقدر اصولی این کار را انجام می‌داده‌ایم یا می‌دهیم.

البته مسواک زدن صحیح نه هر نوع مسواک زدنی. می‌پرسید چگونه؟ منظور ما مسواک زدنی است که با یک مسواک مناسب که بتوان با آن سطوح مختلف دندان و همچنین سطح بالایی زبان را تمیز کرد، انجام شود.

مسواک مناسب چه نوع مسواکی است؟

بعضی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند هرچه مسواک زبرتر باشد، به خاطر برخورد محکم‌تر به دندان، آن‌ها را سفیدتر کرده و کارایی بیشتری دارد، در حالی‌که خلاف این موضوع صحت دارد و مسواک‌های کمی‌نرم‌تر به دلیل اینکه به آرامی‌ تمام جرم‌ها و خرده‌ریزهای مواد غذایی را از دهان شما خارج می‌کنند، کارایی بیشتری داشته و در مقابل مسواک‌های زبر نه تنها کمکی به تمیزی دندان‌ها نکرده، بلکه به مرور زمان به دندان‌هایتان نیز آسیب جدی وارد می‌کنند.

اصول مسواک زدن صحیح

اول از همه زاویه‌ی به دست گرفتن مسواک است که اهمیت دارد.

مسواک را قبل از وارد کردن به دهان در زاویه‌ی 45 درجه‌ای در دستان‌تان بگیرید، سپس در حالی‌که مسواک را بر روی دندان‌ها عقب و جلو می‌برید مسواک بزنید.

این کار را برای همه‌ی قسمت‌های دندان از جمله قسمت‌های بالایی و پشت، جاهایی که نمی‌بینید هم انجام دهید.(البته عقب و جلو بردن مسواک در پشت دندان‌ها مطمئناً زاویه دیگری پیدا خواهد کرد).

در نهایت مطمئن شوید که تمام دندان‌هایتان به صورت تک تک تمیز شده‌اند و بوی خوش خمیر دندان از آن‌ها به مشام می‌رسد.

زمان مناسب برای مسواک زدن

اصولاً بعد از هر وعده‌ی غذایی بهتر است که دندان‌ها به مدت دو دقیقه مسواک شوند که یکی از بهترین زمان‌ها برای این کار یکی صبح زود و دیگری قبل از خوابیدن است. البته این بدین معنا نیست که فقط دوبار در روز مسواک بزنید چرا که اگر در طول روز به دندان‌هایتان رسیدگی کنید جرم‌ها و مواد غذایی کمتری در طول روز بر روی دندان‌هایتان باقی می‌مانند و در نتیجه مسواک و خمیردندان بیچاره‌ی شما مجبور نیست در انتهای روز برای تمیز کردن دهان شما به مبارزه‌ی شدید با باکتری‌ها و جرم‌ها بپردازد.

 

اصولاً بعد از هر وعده‌ی غذایی بهتر است که دندان‌ها به مدت دو دقیقه مسواک شوند که یکی از بهترین زمان‌ها برای این کار یکی صبح زود و دیگری قبل از خوابیدن است.

 

بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک نزنید! (قانون یک ساعت)

قانون یک ساعت را رعایت کنید، یعنی بلافاصله بعد از خوردن مواد غذایی سریعاً مسواک نزنید. دلیل این موضوع هم این است که زمانی که شما غذا می‌خورید معده‌ی شما 40 دقیق زمان نیاز دارد تا غذا را با اسید ترکیب کرده و سپس آن را هضم کند. بنابراین بهتر است اجازه دهید حداقل یک ساعت بگذرد و سپس مسواک بزنید. غذا خوردن و نوشیدن به صورت کلی به مینای دندان آسیب می‌زنند و علت آن هم این است که در زمان آغازین ورود مواد غذایی، در اثر ترکیب مواد غذایی و اسید دهان، اسید بیشتری تولید می‌شود که برای مینای دندان ضرر دارد و از این رو مسواک زدن بلافاصله باعث می‌شود که آسیب بیشتری به دندان‌ها وارد شود.

اگر واقعاً نیاز دارید که بعد از غذا خوردن مسواک بزنید می‌توانید دهان‌تان را با ترکیب آب ساده و فلوراید غرغره کرده و یا آدامس‌های بدون قند را امتحان و جایگزین کنید. در غیر این صورت اگر می‌توانید مسواک زدن را به یک ساعت بعد موکول کنید.

 

استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید

خیلی‌ها به استفاده از نخ دندان عادت ندارند اما باید این هشدار را به شما بدهم که استفاده‌ی تنها از مسواک و خمیردندان، بهداشت دندان را به طور کامل موجب نمی‌شود چرا که ذرات و ریزه‌های غذا که بعد از مصرف مواد غذایی بین دندان‌هایتان قرار می‌گیرند فقط و فقط با نخ دندان است که به طور کامل بر طرف می‌شوند و اگر به صورت روزانه از نخ دندان به شیوه‌ی اصولی استفاده نکنید، در بلند مدت بهداشت دندان‌تان را تحت تأثیر قرار داده و لثه و دندان‌هایتان در بلند مدت به طور کامل پوسیده می‌شوند.

روش درست استفاده از نخ دندان چیست؟

  1. 18 الی 20 اینچ از نخ را جدا کنید. شاید به نظر بیاید میزان زیادی است اما استفاده از این مقدار نخ دندان باعث می‌شود مطمئن شوید که دندان‌های‌تان به صورت کامل عاری از مواد ریزی می‌شوند که با مسواک زدن تنها بر طرف نمی‌شدند.
  2.  و سپس یک یا دو اینچ از نخ دندان را بین انگشتان میانی( یا انگشت اشاره و یا انگشتان میانی دیگر) و انگشت شصت خود قرار دهید. در واقع انگشت شصت شما همانند یک راهنما شما را در مسیر یاری می‌رساند.
  3. سپس به آرامی ‌نخ دندان را در انتهای دندان به صورت منحنی بالا و پایین کنید تا خرده‌های مواد غذایی به صورت کامل از بین آنها خارج شوند. حواستان باشد که با شدت این کار را انجام ندهید زیرا باعث کبودی و آسیب به لثه و دندان‌هایتان می‌شود.
  4. برای اینکه بتوانید در ادامه از نخ دندان استفاده کنید، بهتر است نخ دندان را در فضای دهان و دندان‌ها به صورت زیگزاگی عقب و جلو ببرید و سپس یکی یکی این کار را با هر دندان تکرار کنید.
  5. فرقی نمی‌کند که شروع فرایند کشیدن نخ دندان را از بالا شروع کنید یا از پایین، بلکه آنچه اهمیت دارد انجام دادن صحیح آن است.

چه نوعی از نخ دندان برای استفاده مناسب‌تر است؟

در کل دو نوع نخ دندان برای بهداشت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  1. نوع نایلون یا چند نخی:

این نوع نخ دندان یکی از رایج‌ترین نوع نخ دندان است که در طعم‌های مختلف در بازار موجود است و قیمت مناسبی هم دارد ولی از آن‌جایی که جنسش از نایلون است، در حین استفاده ممکن است پاره پاره شده و گاهی برای فاصله‌های تنگ بین دو دندان کارایی خود را از دست می‌دهد.

  1. نوع یکپارچه یا پی تی اف ای:

بر خلاف مدل نایلونی، این مدل کیفیت بیشتری داشته، محکم‌تر و بادوام‌تر بوده و خیال‌تان از بابت ریشه دار شدن نخ دندان می‌تواند راحت راحت باشد چون که این اتفاق رخ نمی‌دهد و البته این مدل نخ دندان قیمت بیشتری نسبت به مدل قبلی دارد.

در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام توع از نخ دندان برای شما مناسب‌تر است و اگر به شک افتادید نیز می‌توانید با یک دندان‌پزشک مشورت کنید.


استفاده‌ی تنها از مسواک و خمیردندان، بهداشت دندان را به طور کامل موجب نمی‌شود چرا که ذرات و ریزه‌های غذا که بعد از مصرف مواد غذایی بین دندان‌هایتان قرار می‌گیرند فقط و فقط با نخ دندان است که به طور کامل بر طرف می‌شوند.

 

چند وقت یکبار باید از نخ دندان استفاده کنید؟

بر اساس تحقیقاتی که در مؤسسه دندان پزشکی آمریکا انجام شده است، اگر می‌خواهید خرده‌ریزهای مواد غذایی به طور کامل از دهان‌تان خارج شوند و هم‌چنین از بیماری‌های دهان و دندان نیز در امان باشید، بهتر است فرایند کشیدن نخ دندان را هر روز انجام دهید.

 

اگر می‌خواهید خرده‌ریزهای مواد غذایی به طور کامل از دهان‌تان خارج شوند و هم‌چنین از بیماری‌های دهان و دندان نیز در امان باشید، بهتر است فرایند کشیدن نخ دندان را هر روز انجام دهید.

 

کشیدن نخ دندان؛ قبل یا بعد از مسواک زدن؟

شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که بهتر است چه زمانی از نخ دندان استفاده کنید. این که قبل و یا بعد از مسواک زدن این کار را انجام دهید، چندان تفاوتی نمی‌کند، آن‌چه به طور خاص اهمیت دارد این است که به منظور توجه بیشتر به بهداشت دندان‌هایتان، کشیدن نخ دندان را برای خودتان همانند یک عادت روزانه در بیاورید. حالا برای خیلی از افراد در اواخر شب و قبل از خواب زمان مناسب‌تری برای این کار است. شما هم ببیند که چه زمانی برایتان مناسب‌تر است.

دندان سالم لبخندی زیبا و چهره‌ای جذاب به دنبال دارد

در نهایت علاوه بر مسائل بهداشت دهان و بهداشت دندان، دندان‌های سالم به شما زیبایی ظاهری، لبخندی زیبا و اعتماد به نفسی ویژه می‌بخشند. به خصوص اگر شما صاحب شغلی باشید که مجبور باشید با مردم در ارتباط باشید، این موضوع برجسته‌تر هم می‌شود. بنابراین از کارهایی که ظاهر دندان‌هایتان را به هم می‌ریزد خودداری کنید. یکی از بدترین آن‌ها سیگار کشیدن است و در رده‌های بعدی نوشیدن زیاد چایی و انواع قهوه و نسکافه و هم‌چنین مصرف نوشیدنی‌های الکلی است. شاید برای ما ایرانی‌ها برای مثال ترک نوشیدن چایی که یک عادت دیرینه محسوب می‌شود، دشوار باشد اما در عوض اگر بدانید چقدر با کم کردنش به زیبا شدن دندان‌هایتان کمک می‌کنید همین امروز این کار را انجام می‌دهید.

البته خمیردندان‌هایی هستند که می‌توانند رنگ دندان‌ها را دوباره برگردانند اما به هرحال پیش‌گیری بهتر از درمان است. چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟

 

منابع:

http://www.allseasonsdentalkent.com/contents/services/general-dentistry-1/preventive-care
https://www.colgate.com/en-us/oral-health/basics/brushing-and-flossing/how-to-flosshttps://oralb.com/en-us/oral-health/solutions/floss/how-to-use-dental-floss
http://www.personalcaredentistry.com/6-tips-to-flossing-effectively/https://www.dentalhealth.org/blog/blogdetails/78
http://oldmtpleasantdentistry.com/dont-make-mistakes-brushing-teeth/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *