انواع نخ دندان

Different types of dental floss

حتی اگر دندان‌های خود را به صورت منظم مسواک می‌زنید، باز هم امکان دسترسی و پاک کردن بعضی از قسمت‌های دندان‌ها برای مسواک ممکن نیست. بنابراین درکنار مسواک، استفاده از یکی از انواع نخ دندان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. از طریق نخ دندان کشیدن می‌توانید دندان‌هایی تمیزتر داشته باشید. نخ دندان سطح دندان را صیقل می‌دهد، از تجمع باکتری‌ها روی دندان جلوگیری می‌کند و باعث کاهش خونریزی لثه می‌شود. مهم‌تر از همه، نخ دندان زدن باعث جلوگیری از بیماری‌ها و مشکلات لثه می‌شود.

با توجه به اهمیت نخ دندان زدن، در این مقاله سعی داریم تا انواع مهم نخ دندان را مورد بررسی قرار داده و به شما در انتخاب نوع مناسب برای دندانتان یاری رسانیم.

 • نخ دندان نایلونی
 • نخ دندان تک‌رشته‌ای
 • نخ دندان چند‌رشته‌ای
 • نخ دندان طعم‌دار
 • نخ دندان سفید‌کننده
 • نخ دندان همراه با دهانشویه
 • نخ دندان کودک
 • سوپر فلاس
 • نوار دندان
 • گیره‌ی نخ دندان
 • نگه دارنده نخ دندان
 • نخ دندان طبیعی

نخ دندان نایلونی (موم‌دار و بدون موم)

معمولاً بیش‌ترین نوع نخ دندانی که در فروشگاه‌ها یافت می‌کنید از نایلون ساخته شده‌اند. این نوع معمولاً ارزان قیمت‌ترین نمونه‌ی موجود در بازار است و شامل دو نوع نخ دندان موم دار و بدون موم هستند. اغلب افراد نوع موم‌دار را ترجیح می‌دهند و دلیل این موضوع آن است که این نوع از نخ‌های دندان به آسانی روی دندان می‌لغزد. همچنین این نوع معمولاً نازک‌تر است که باعث کارایی بیشتر این نوع برای دندان‌هایی که بسیار به یک‌دیگر فشرده هستند، می‌شود. اما در هرحال باید به این موضوع توجه داشت که موم استفاده شده در آن‌ها از جنس تفلون است که یک فرآورده‌ی شیمیایی است.

نوع بدون موم نخ دندان نایلونی معمولاً ضخیم‌تر از نوع موم‌دار است که می‌تواند باعث سخت شدن نخ دندان زدن نواحی از دندان شود که فضای فشرده و تنگی دارند. اما برای شکاف‌های گسترده‌تر این موضوع ممکن است مفید‌تر واقع شود. بر اساس Delta Dental، نخ دندان نایلونی بدون موم در هنگام پاک کردن باکتری‌ها صدا می‌دهد که می‌تواند نشانه‌ی خوبی از کارکرد صحیح آن باشد. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که این‌گونه از نخ‌های دندان از تفلون استفاده نمی‌کنند که می‌تواند به دلیل استفاده‌ی کمتر از مواد شیمیایی یک امتیار محسوب شود. اما به هنگام استفاده از این نوع باید مراقب باشید که با سرعت آن را به طرف پایین حرکت ندهید چرا که می‌تواند باعث آسیب دیدن لثه شود.

 

نخ دندان تک‌رشته‌ای

زمان استفاده از این‌گونه نخ دندان‌ها، متوجه این موضوع می‌شویم که آن‌ها از تنها یک رشته‌ی قوی و اغلب از جنس تفلون ساخته شده‌اند. آن‌ها معمولاً از نخ دندان چند‌رشته‌ای ضخیم‌تر هستند که در تمیز کردن میان دندان‌های سخت به یک‌دیگر فشرده شده کمی دچار مشکل می‌شود. با این وجود، نخ دندان تک‌رشته‌ای معمولاً به نسبت نوع چند‌رشته‌ای آسان‌تر روی سطح دندان می‌لغزند و امکان ریش‌ریش شدن آن‌ها وجود ندارد.

 

نخ دندان چند‌رشته‌ای

این‌گونه از نخ دندان‌ها از معمول‌ترین نوع هستند که اغلب از نایلون ساخته می‌شوند. همان‌گونه که نام آن‌ها نیز نشان می‌دهد از چندین رشته ساخته شده‌اند. این‌گونه از نخ دندان‌ها گاهی به عنوان «بافته شده» نیز یاد می‌شوند چراکه از چندین فیبر بافته شده به یک‌دیگر ساخته شده‌اند. اگرچه نخ دندان چند‌رشته‌ای به آسانی پاره نمی‌شود اما می‌توانند به دلیل آن که بافته شده هستند، کمی ریش‌ریش شوند اما نخ دندان تک‌رشته‌ای چنین مشکلی را ندارد.

 

نخ دندان طعم‌دار

استفاده از نخ دندان طعم‌دار به سلیقه بستگی دارد. اکثر افراد نخ‌های دندان با طعم نعناع را به دلیل حس تازگی که ایجاد می‌کند، دوست دارند. با این حال، گاهی افراد ترجیح می‌دهند که طعم آن خاص و یا هیچ طعمی نداشته باشد. برای کودکان، طیف بسیاری از طعم‌ها وجود دارد که می‌تواند باعث شود که آن‌ها بیشتر به نخ دندان کشیدن علاقه پیدا کنند. نخ‌های دندان غیر طعم‌دار از نوع طعم‌دار آن لزوماً سالم‌تر نیستند. با توجه به قند و کالری با مقدار استفاده‌ی بسیار پایین در نخ دندان طعم‌دار هیچ اثر مخربی از آن‌ها اثبات نشده است.

 

نخ دندان سفید‌کننده

شاید داشتن دندان‌های روشن‌تر برای شما جذابیت داشته باشد. نخ دندان سفیدکننده شاید دقیقاً باعث ایجاد آن تفاوتی در سفیدی دندانتان شود که شما دنبالش بودید. با این حال،نخ دندان سفیدکننده به هیچ وجه با دیگر ابزار و روش‌ها برای سفید کردن دندان مقایسه نمی‌شود. این‌گونه از نخ دندان‌ها می‌توانند به تدریج لکه‌های به وجود آمده توسط چای و قهوه را روی دندان شما پاک کنند.

بعضی از این نوع نخ‌های دندانبا قسمت‌های سیلیکا پوشیده شده‌اند، بعضی دیگر نیز از کلسیم پراکسید بهره می‌گیرند. این اجزا می‌توانند باعث کاهش مقدار باکتری‌ها شوند.

 

نخ دندان همراه با دهان‌ شویه

اگر شما هم به دنبالنخ دندانی مناسب برای صبح‌هایی هستید که عجله دارید، یا به دنبال انتخابی مناسب برای سفر هستید، شاید نخ دندان همراه با دهانشویه انتخاب مناسب شما باشد. این‌گونه به شما کمک می‌کند که حس تازگی فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید. اثر دهانشویه روی نخ‌های دندان چیزی بیش‌از طعم‌دار کردن است و می‌تواند باعث کشتن باکتری‌ها شود. با این حال تأثیر جدی خاصی بر روی سلامتی دندان و لثه توسط نخ دندان همراه با دهانشویه ثابت نشده است.

 

نخ دندان کودک

در حالی که شکی وجود ندارد که کودکان نیز نیاز به نخ دندان کشیدن دارند، پیدا کردن روش صحیح بسیار مورد بحث است. کودکان نیاز به مشاهده‌یاین عمل توسط والدینشان به عنوان الگو برای پی‌بردن به اهمیت این عمل دارند. کودکان با رشد دندان‌ها و ایجاد تماس بین دندان‌ آن‌ها نیاز به نخ دندان کشیدن دارند. در این میان نخ دندان کودک با انواع اشکال، طرح‌ها و رنگ‌ها می‌توانند کودکان را بسیار بیشتر نسبت به این کار ترغیب کنند. از این رو استفاده از نخ دندان کودک از اهمیت بسیاری برای حفظ بهداشت دهان و دندان افراد خردسال برخوردار است.

سوپر فلاس

این‌گونه از نخ‌های دندان به صورت مخصوص برای استفاده در زمان درمان ارتودنسی است. نخ‌های دندان سوپر فلاس از قبل برش‌داده شده هستند و در هر برش، قسمتی سفت و سوزنی‌شکل، در انتهای آن است و پس از آن، قسمتی نرم و سپس نخ دندان معمولی است. قسمت سفت و سوزنی شکل انتهایی برای دسترسی به سطح دندان‌ها زیر سیم ارتودنسی مناسب هستند. زمانی که قسمت انتهایی وارد شد، ادامه‌ی نخ دندان نیز به سادگی وارد می‌شود. قسمت نرم و ضخیم‌تر اغلب اوقات برای تمیز‌کردن بین دندان‌ها استفاده می‌شوند و باعث تحریک لثه نمی‌شوند. قسمت معمولی نخ‌های دندان سوپر فلاس نیز برای ادامه‌ی تمیزکردن دیگر سطوح دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

نوار دندان

نوار دندان از لحاظ شکل و ضخامت متفاوت از نخ‌های دندان معمولی است. نخ‌های دندان استاندارد از نخ‌های نازک و حلقوی ساخته شده‌اند. اما نوار دندان ضخیم‌تر و مسطح هستند. این موضوع می‌تواند به تمیز کردن میان دندان‌ها با دسترسی بیشتر به سطوح کمک کند. همچنین برای دندان‌ها با شکاف زیاد نیز مناسب هستند.

به علاوه، اگر‌چه این نوع ضخیم‌تر است اما شکل مسطح آن به تمیز کردن سطح بین دندان‌های به یک‌دگیر فشرده کمک می‌کند. همچنین اثبات شده است که آن‌ها می‌توانند در آموزش کودکان برای آموزش نخ دندان زدن به دلیل استفاده‌ی ساده‌تر مفید واقع شوند. نکته‌ی پایانی درباره آن‌ها این است که به سختی پاره و یا ریش‌ریش می‌شوند.

 

گیره‌ی نخ دندان

این ابزار اغلب از طرف بسیاری از افراد مخصوصاً کودکان و افراد با مهارت کم در این مورد، مفید تشخیص داده می‌شود. اگر شما نیز دستانی بزرگ و یا دهانی کوچک دارید، شاید قرار دادن انگشتانتان اطراف دندان برای نخ دندان کشیدن دشوار باشد. گیره‌ی نخ دندان به شما کمک می‌کند که نخ دندان را بهتر کنترل کنید. همچنین آن‌ها به سادگی قابل خریداری و ارزان هستند. آن‌ها از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند و اغلب به شکل حرف F لاتین هستند و قسمتی برای نگه‌داشتن نخ دارند.

 

نگه دارنده نخ دندان

این ابزار کاربردی همچون گیره‌ی نخ دندان است اما با این تفاوت که آن‌ها معمولاً مجدداً قابل استفاده هستند. یکی از مهم‌ترین امتیازهای نگه دارنده نخ دندان آن است که آن‌ها چندین بار قابل استفاده هستند و می‌توانید مقدار فشار را تغییر دهید. نگه دارنده نخ دندان و یا نخ دندان دسته دار مینا در پایان می‌تواند برای صرفه‌جویی در هزینه بسیار مفید واقع شود.

 

نخ دندان طبیعی

اگر شما علاقه‌ای ندارید که از فرآورده‌های شیمیایی استفاده کنید، انتخاب‌های طبیعی نیز برای شما وجود دارند. استفاده از مواد طبیعی از آن جهت که تفلون می‌تواند زمان نخ دندان زدن وارد خون شود و سلامتی شما را به خطر اندازد، اهمیت بسیاری دارند. همچنین استفاده از تفلون اثرات مخربی را روی محیط زیست دارد. فرآورده‌های نفتی می‌توانند باعث آلودگی جدی آب و محیط اطرافمان شوند. از گونه‌ی نخ دندان طبیعی که در سال‌های اخیر تولید شده است می‌توان به نوع تولید شده از ابریشم اشاره کرد. این‌گونه از نخ دندان طبیعی تأثیری حداقلی روی محیط زیست دارد. اما با این حال اگر شما علاقه‌ای به استفاده از فرآورده‌های حیوانی و حشرات ندارید، گونه‌های طبیعی دیگری نیز وجود دارند که از فرآورده‌های حیوانی و حشرات برای تولید استفاده نمی‌کنند.

در پایان باید اشاره کرد که انتخاب‌های دیگری نیز به جای نخ‌های دندان وجود دارند. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به واترپیک اشاره کرد. این ابزار در اصل Water flosser نامیده می‌شوند اما به دلیل نام برند مشهور تولید کننده‌ی آن Waterpik اکنون اغلب واترپیک نامیده می‌شوند. واترپیک برای تمیز کردن دندان‌ها و نگه‌داشتن سلامت دندان بسیار مفید هستند اما قیمت بالای آن به نسبت نخ‌های دندان و مواردی دیگر نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

سخن پایانی:

ویژگی نخ دندان مناسب این است که برای شما بهترین کارکرد را به ارمغان آورد. اما در آخر باید توجه داشت که فراتر از انتخاب یکی از این انواع باید به نخ دندان زدن منظم و دقیق بسیار توجه کرد. دندان‌ها و لثه درصورت داشتن بیماری و یا مشکلی می‌توانند درد و مشکلات بسیار زیاد و گاهی غیر قابل تحمل را به ما تحمیل کنند. همه‌ی ما احتمالاً تجربه‌ای دردناک در این مورد داشتیم. بنابراین توجه کافی به این موضوع می‌تواند از بروز دوباره‌ی این اتفاقات دردناک جلوگیری کند.

اشتراک گذاری

1 Comment

 1. بی نام گفت:

  خوب بود و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات