Search
Close this search box.

تمام نکاتی که درباره استفاده از نخ دندان ارتودنسی باید بدانید!

استفاده از نخ دندان ارتودنسی | نخ دندان مینا

ارتودنسی دندان سبب می‌شود تا شما دندان‌هایی صاف و زیبا داشته باشید. براکت‌های ارتودنسی می‌توانند به تراز کردن دندان‌ها کمک کنند. اما مهم است که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید تا دندان‌ها در بهترین حالت خود باشند. براکت‌های ارتودنسی در یک محیط دهانی سالم و بدون باکتری بسیار موثرتر عمل می‌کنند. نخ دندان کشیدن‌ یک مرحله‌ی ضروری بوده اما اکثر مردم آن را نادیده می‌گیرند. نخ دندان علاوه بر حفظ بهداشت دهان و دندان، در هنگام داشتن ارتودنسی برای جلوگیری از لکه‌های سفید، بیماری‌های عفونی و تجمع پلاک‌ها نیز مفید واقع می‌شود. در این مقاله تصمیم داریم در مورد استفاده از نخ دندان‌ ارتودنسی نکات مهمی را بیان کنیم.

اهمیت استفاده از نخ‌ دندان ارتودنسی

نخ دندان های ارتودنسی برای تمیز کردن‌ سطوح بین دندان‌ها و زیر لثه‌ها قبل از مسواک زدن‌ ضروری است. همچنین به دلیل وجود براکت ارتودنسی و سیم‌های بین آن‌ها باید از نخ دندان های ارتودنسی مناسب استفاده شود. زیرا براکت‌ها، مناطقی را ایجاد می‌کنند که دسترسی به آن‌ها سخت بوده و تمیز کردنشان را دشوار می‌کند. هم‌چنین براکت و سیم‌های ارتودنسی مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ها و به دام افتادن‌ ذرات غذایی است. به همین دلیل استفاده‌‌ از نخ دندان های ارتودنسی برای جلوگیری از بیماری‌های دندانی و ایجاد حفره در دندان یک روش عالی است. برای مثال Gingivitis یا بیماری التهاب لثه منجر به قرمزی، تورم، خونریزی در حین مسواک زدن‌ یا نخ دندان کشیدن‌، بوی بدن دهان، درد هنگام جویدن برخی از غذاها، ناراحتی هنگام استفاده از برخی از وسایل پزشکی مانند براکت‌های ارتودنسی و …. می‌شود.

مسواک به دلیل وجود براکت‌ها در اتودنسی، قادر به دسترسی به فاصله بین دو دندان نیست و این موضوع نباید نادیده‌ گرفته‌ شود. شاید در نگاه اول استفاده از نخ دندان‌ ارتودنسی به نظر سخت و غیرممکن به نظر بیاید، اما رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی بسیار حائز اهمیت بوده و باید به یک روتین تبدیل شود؛ در غیر این صورت منجر به پوسیدگی و عفونت دندان می‌شود.

نخ دندان ارتودنسی | نخ دندان مینا

انواع نخ دندان مخصوص ارتودنسی

اکنون که می‌دانید چرا نخ دندان کشیدن‌ در زمان ارتودنسی مهم است، بیاید انواع نخ دندان های ارتودنسی را بررسی کنیم که به آسان‌تر،سریع‌تر و موثر‌تر کردن نخ دندان کشیدن‌ کمک می‌کنند.

 1. نخ دندان موم دار

اگر عادت دارید که یک بار در روز قبل از بستن‌ براکت‌ها از نخ دندان استفاده کنید، این بسیار عالی است. با این حال اکنون که براکت دارید چند بار دیگر در روز نیز باید نخ دندان بکشید. اما نخ دندان موم‌دار نسبت به بدون موم ترجیح داده‌ می‌شود، زیرا نخ دندان بدون موم می‌تواند پاره شود و در بین دندان‌ها و سیم‌های براکت ارتودنسی گیر کند. زمانی که صحبت از نخ دندان موم دار می‌شود، تنوع زیادی وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید نخ دندان با طعم‌های مورد علاقه را انتخاب کنید.

 1. نخ دندان نواری

اگر یک فرد تازه‌کار در استفاده از نخ‌ دندان ارتودنسی هستید، پیشنهاد می‌شود که در ابتدای کار از نخ دندان نواری استفاده کنید. نخ دندان نواری نسبت به نخ دندان معمولی پهن‌تر و استفاده از آن ساده‌تر است. این نخ دندان به دلیل ساختاری که دارد، مانع از خونریزی در هنگام نخ دندان کشیدن‌ می شود.

 1. نخ دندان سوپرفلاس

نخ دندان سوپرفلاس به طور خاص برای دندان‌های ارتودنسی طراحی شده‌ و یک انتخاب مناسب نسبت به نخ دندان‌های معمولی است. نخ دندان مخصوص ارتودنسی یا سوپرفلاس شامل سه‌ بخش است:

 • یک ‌بخش سر سوزنی چند سانتی متری
 • یک ‌بخش اسفنجی شکل
 • یک‌ بخش شبیه به نخ دندان‌های معمولی

قسمت اول نخ دندان های ارتودنسی سوپرفلاس یعنی (ابتدای آن) نازک و تا حدی سفت بوده که شبیه سوزن است؛ اما نسبت به سوزن نرم‌تر و حالت ارتجاعی بیشتری دارد. این قسمت قرار دادن‌ نخ دندان در پشت دستگاه و تمیز کردن زیر آن را آسان‌تر می‌کند. قسمت دوم یا میانی نخ دندان های ارتودنسی سوپرفلاس حالت اسفنجی و نرم داشته که سبب خروج مواد غذایی می‌شود. این قسمت برای تمیز کردن‌ براکت‌ها و اطراف سیم‌ها طراحی شده‌ است. قسمت سوم یا انتهای نخ دندان های ارتودنسی شبیه به نخ دندان معمولی است. این قسمت بین دندان‌ها و داخل آن را تمیز می‌کند.

اکثر متخصصین نخ دندان های ارتودنسی سوپرفلاس را پیشهاد می‌دهند، زیرا با استفاده از نخ دندان‌ ارتودنسی دیگر هیچ ماده غذایی در زیر سیم‌های ارتودنسی یا زیر براکت‌ها گیر نمی‌کند.

 1. نخ دندان FLOSS THREADER

FLOSS THREADER یک ابزار پلاستیکی کوچک، نازک و انعطاف‌پذیر یا یک حلقه بزرگ در انتهای دسته است. برای استفاده از این نخ دندان باید نخ دندان را از حلقه رد کنید و در صورت تمایل آن را ببندید. انتهای دسته نخ را در فضای بین سیم و دندان قرار دهید. نخ دندان را بکشید و به طور معمولی خط لثه و بین دندان‌ها را تمیز کنید. FLOSS THREADER به شما این امکان را می‌دهد تا بین دندان‌های با فاصله بسیار کم را با نخ دندان به راحتی و به طور موثر تمیز کنید.

 1. نخ دندان‌ ارتودنسی یا ORTHODONTIC FLOSSER

این نخ دندان مانند نخ دندان سوپر فلاس به نظر می‌رسد. نخ دندان های ارتودنسی ابزاری کوچک و پلاستیکی با دو بازوی باریک بوده‌‌ که بین آن‌ها نخ دندان به صورت محکم بسته‌‌ شده‌ و دسته‌ای برای گرفتن‌‌ دست برای آن تعبیه شده‌‌ است. دسته‌ی موجود در این نخ دندان به شما این امکان را داده‌ که نخ دندان را روی سیم ارتودنسی قرار بدهید.  در نتیجه با کمک این دسته تا زمانی که می‌خواهید دندان‌های خود را تمیز کنید، نخ را در همان جا نگه می‌دارد و نیازی به کشیدن‌ نخ دندان با کمک انگشتان نیست.

انواع نخ دندان ارتودنسی | نخ دندان مینا

تفاوت نخ دندان های ارتودنسی و نخ دندان معمولی

نخ دندان های ارتودنسی و نخ دندان معمولی از نظر کارایی و همینطور شکل ظاهری با هم تفاوت هایی دارند. برای داشتن نتیجه بهتر در هنگام تمیز کردن دندان ها با نخ دندان باید از نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. در جدول زیر برخی از مهمترین تفاوت‌های نخ دندان های ارتودنسی و نخ دندان معمولی را بیان می‌کنیم.

تفاوت نخ دندان‌ ارتودنسی و نخ دندان معمولی

 

نخ‌ دندان‌‌‌ ارتودنسی

 

نخ دندان معمولی
نخ دندان های ارتودنسی شامل سه ‌بخش است. نخ دندان معمولی تنها از یک ‌بخش تشکیل شده‌ است.
سطح تماس بیشتری با دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی برقرار می‌کند. سطح تماس کمتری با دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی برقرار می‌کند.
فواصل بین دندانی و زیر سیم‌ها را راحت‌تر می‌تواند تمیز کند. برای تمیز کردن فواصل بین دندانی و زیر سیم یا براکت‌ها کمی سخت‌تر عمل می‌کند.
برای تمیز کردن‌ دندان‌های ارتودنسی شده‌ ساخته‌ شده‌ است. برای تمیز کردن دندان‌های معمولی و فاقد براکت مناسب‌تر است.
استفاده از نخ دندان‌ ارتودنسی آسان‌تر و موثر‌تر است. استفاده از نخ دندان معمولی برای دندان‌های ارتودنسی سخت‌تر است.

اهمیت نخ دندان ارتودنسی | نخ دندان مینا

نحوه استفاده از نخ دندان‌ ارتودنسی

نحوه استفاده از نخ دندان های ارتودنسی بسیار ساده و راحت است. برای استفاده از نخ دندان‌ ارتودنسی دستورالعمل‌های زیر را گام به گام دنبال کنید.

 1. یک تکه نخ 50 سانتی متری جدا کنید.
 2. سر سوزنی شکل را بین سیم و دندان‌های خود قرار دهید.
 3. سپس دو طرف نخ را به دور انگشتان اشاره بپیچید.
 4. سپس با حرکت اره‌ای و به شکل مورب نخ دندان را از بالا و پایین می‌بریم.
 5. از فشار آرام برای قرار دادن‌ نخ دندان بین دندان‌های خود استفاده کنید. نخ دندان را در خط لثه خود برده‌ و کناره‌های هر کدام را نخ دندان بکشید.
 6. نخ دندان را بیرون بکشید و مراحل 2 تا 4 را برای دندان‌های بعدی انجام دهید.

نکات مهم در هنگام استفاده از نخ دندان های ارتودنسی

اصول اولیه بهداشت دهان و دندان در زمان داشتن ارتودنسی مانند زمان داشتن دندان‌های بدون براکت است: برای مثال استفاده از مسواک نرم، خمیر دندان حاوی فلوراید، دهانشویه و نخ دندان. با توجه به اینکه مسواک زدن‌ و شستشو با دهان‌شویه در حالت داشتن‌ براکت سرامیکی یا بدون آن یکسان است. اما نخ دندان کشیدن‌ با براکت رویکردی متفاوت‌تر نسبت به حالت معمول دارد. قابل درک است که نخ دندان کشیدن‌ با براکت در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما نگران نباشید، زیرا شما تنها نیستید، ما در زیر نکات مهم در هنگام استفاده از نخ دندان های ارتودنسی را بیان می‌کنیم:

 1. در حین استفاده از نخ دندان‌ ارتودنسی نخ را محکم نکشید زیرا در غیر این صورت ممکن است به براکت‌ها آسیب وارد شود.
 2. بعد از شنیده‌ شدن‌‌ صدای “جیر جیر” می‌توانید اطمینان حاصل کنید که دندان تمیز شده‌ است.
 3. به طور معمول برای دفعات اول که از نخ دندان های ارتودنسی استفاده می‌کنید، خونریزی رخ می‌دهد اما به تدریج و با افزایش مهارت شما در استفاده از نخ دندان های ارتودنسی دیگر شاهد خونریزی نخواهید بود.

نحوه استفاده نخ دندان ارتودنسی | نخ دندان مینا

زمان مناسب برای استفاده از نخ‌ دندان‌ ارتودنسی

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا ابتدا باید مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید؟ طبق مطالعات اخیر، تحقیقات نشان می‌دهد که نخ دندان کشیدن‌ در ابتدا می‌تواند کارآمدترین روش برای تمیز کردن پلاک‌های دندانی با کمک افزایش سطوح غلظت فلورایدی خمیر دندان شود. بنابراین ابتدا بهتر است نخ دندان استفاده شود و سپس برای از بین بردن‌ باقی پلاک های دندانی، مسواک بزنید.

نخ دندان های ارتودنسی باید هر شب برای تمیز نگه داشتن دندان‌ها و براکت ‌ها استفاده شود. همچنین اگر بتوانید بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید، بسیار عالی است.

کلام آخر

اگر قبل از ارتودنسی، عادت به نخ دندان کشیدن‌ نداشتید، بعد از ارتودنسی زمان بسیار خوبی برای شروع این عادت بهداشتی است. زیرا در زمان ارتودنسی، گوشه‌ها و شکاف‌های بیشتری در اطراف براکت‌ها، سیم‌ها و بین دندان‌ها وجود دارد تا مواد قندی و غذایی پنهان شوند. نخ دندان‌ ارتودنسی می‌تواند وارد فضاهایی شود که مسواک نمی‌تواند آن را به خوبی تمیز کند. توجه داشته باشید که استفاده از نخ دندان های ارتودنسی برای کمک به هدف درمان اصلی ارتودنسی نیز به کار می رود. برای این منظور می‌توانید از نخ دندان دسته دار مینا استفاده منید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات